Arabika kontra Robusta – jaką kawę wybrać?
Do najpopularniejszych gatunków kaw bez wątpienia zaliczyć możemy Arabikę i Robustę. Mimo tego, że na świecie występują aż 104 gatunki drzew kawowych, to właśnie te dwie odmiany przeważnie używane są przez smakoszy aromatycznego napoju do parzenia w ekspresie. Dzisiaj przyjrzymy się różnicom między popularnymi gatunkami. Czym charakteryzuje się każdy z nich? Sprawdź i znajdź kawę, która będzie rozpieszczać Twoje kubki smakowe!
Królowa wśród kaw – Arabika
Nie ulega wątpliwościom, że Arabika jest najbardziej cenioną przez smakoszy kawą. To właśnie ona zdominowała światowy rynek – Arabika dostarcza aż 70-90% światowej produkcji kawy. Nieco płaskie ziarna rośliny mają zielonoszary kolor i charakterystyczne pęknięcie w kształcie litery „S”. Zawartość kofeiny w ziarnach wynosi 1-1,5%. Uprawiana jest głównie w strefie międzyzwrotnikowej w Afryce (Ugandzie, Etiopii, Wybrzeżu Kości Słoniowej), na Jawie, Sri Lance i Sumatrze oraz w Gwatemali, Kolumbii i Brazylii. Wysokiej jakości Arabika uprawiana jest na terenach górzystych, gdzie roczna średnia temperatura wynosi 15-25 stopni Celsjusza.
Arabika ceniona jest przede wszystkim za swój głęboki i nieoczywisty smak. W zależności od miejsca uprawy, możemy wyczuć w niej zróżnicowane nuty – kwiatowe, owocowe, korzenne, czekoladowe. Jest łagodna i delikatna, jej aromat jest intensywny.
Robusta – zdecydowane smak i pobudzenie
Różnice między Arabiką a Robustą wyczuwalne są zaraz po spróbowaniu naparu. W Robuście wyczuć możemy intensywniejszą goryczkę i lekką cierpkość, a jej aromat jest mniej intensywny. Osoby pragnące dobudzić się po nieprzespanej nocy powinny sięgnąć właśnie po nią, gdyż zawiera w sobie mniej więcej dwa razy więcej kofeiny niż jej etiopska konkurentka.
Ziarna Robusty są małe, okrągłe i posiadają proste rowki. Uprawa rośliny jest znacznie prostsza niż w przypadku Arabiki. Zwana również kawą kongijską wywodzi się z zachodniej Afryki Subsaharyjskiej. Jej plantacje znajdują się znacznie niżej. Największymi eksporterami Robusty są Wietnam, Brazylia, Indie i Indonezja.